22.6.2023 nám byl slavnostně předán mezinárodní titul Ekoškola. Po tři roky bude právem náležet budovám Markušova a Dubnova. Velký rodičovský ekotým a malý dětský ekotým, ostatní děti všech tříd, pedagogové a zaměstnanci mají velký podíl a zásluhu na obhajobě. Nové vlajky budou slavnostně na budovách zářit od příštího školního roku.
Dnešní dopoledne bylo na zahradách živo. Kromě hry v oblíbených kuchyňkách, kde děvčata připravují pokrmy z pískové a přírodní směsi, kromě her s míči, v pískovišti, s padákem, kromě kresby s křídou nastalo společné loučení s králíčky Hvězdičkou a Mrkvičkou. Od dubna do června se členi ekotýmu střídali ve službě. Čistili jim podestýlku, krmili, dávali čerstvou vodu. Králíčci nám rostli před očima. Přejeme jim klidné léto u pana chovatele a budeme se těšit na září, kdy se k nám opět vrátí.
Zápis ze setkání ekotýmu v budově Markušova a Dubnova
Setkání se uskutečnilo ve dnech 23. 5. v budově Dubnova a 24. 5. v budově Markušova. Došli jsme se podívat na hřbitov odpadků, zkontrolovali jsme dobře přeházený kompost.
Při minulém setkání jsme si domluvili, že až odkvetou první jarní rostliny ve velkém truhlíku, vysázíme si do něj brambory. Připravili jsme si lopatky, vodu, hrabičky, kyblíky na plevel. Brambory nám dala paní kuchařka. Vysvětlili jsme si, jak se brambory sází, jaký je jejich správný název, co vše se z nich dá udělat, vyrobit, uvařit.
Nezapomněli jsme ani na obrázek pro ostatní děti. Budou tak vědět, co právě v truhlíku roste a o co chodíme zalívat.
Pro příští poslední setkání v tomto školním roce nás čeká společné setkání obou ekotýmů v budově Markušova.
Zapsala: L. Wildová a děti
Zápis z 2. setkání dospělého ekotýmu
Setkání se uskutečnilo v budově Markušova, 11. 1. 2023
Po úvodním přivítání jsme si každý vytvořil svůj ,,motivačně sebe charakterizující“ obrázek.
Krátkým shrnutím koordinátorky jsme se dozvěděly, že na obou budovách proběhla analýza a vzniklé úkoly se na třídách průběžně plní. Informaci o nových králíčcích se děti dozvěděly z vánočního dopisu. Na třídách proběhne výběr jmen. Hlasování proběhne během února. Informace budou mít rodiče v šatnách. Dále jsme hovořili o Dni Země, který je plánován na 20.4.2023 od 15 hodin na zahradě budovy Dubnova. Přemýšleli jsme i o názvu, o výběru drobných odměn pro děti a návštěvníky. Rukodělnou činností jsme setkání zakončili. Společně jsme vyrobili šiškové závěsy, které děti s panem školníkem umístí v obou zahradách mateřské školy.
Další setkání je naplánováno na měsíc duben.
Zapsala: Wildová Lenka
EKOTÝM 9.11.2022
Zvolení zástupci ze tříd:
Housenky: Kryštof, Matyáš, Pavel
Žabičky: Petra, Matěj
Pomněnky: Petr, Viktorka
Koordinátorka: Petra Benediktová
Po přivítání a rozdání odznáčku pro ekotým jsme si prošli naši společnou analýzu z loňského roku a zkontrolovali jsme úkoly, které jsme zvládli a které nás tento rok čekají. Z analýzy odpadů jsme zvládly úkoly všechny a z oblasti prostředí nám zbyl úkol a to ten největší. Projít si zahradu a prozkoumat co všechno nám na zahradě roste- jaké stromy, květiny a traviny. Domluvili jsme se, že tento úkol začneme plnit až na jaře, protože teď nám už skoro ze všech stromů opadalo listí, kytičky nám už nerostou a trávu v tom bahně skoro nevidíme :-).
Poté jsme si vzali do ruky lupy a šli prozkoumat a zkontrolovat třídní aktivity jako jsou košík šlupík, vynášení kompostinky a odpadů, třídní zvířátko, spořínci atd. Všechny třídy plní eko aktivity na výbornou. Všude jsme našli krásné obrázky, značky a označení, kdo má co na starost. Jediné co chybělo na všech třídách byl obrázek stanoviště o které se třídy venku starají a jaké mají se stanovištěm plány na další rok.
Po kontrole bylo na čase se vrátit ke svým třídám a vyřídit jim výsledky našeho zkoumání. Na příští schůzce ekotýmu budeme prozkoumávat zahradu a zda je potřeba něco opravit či vylepšit venku.
EKOTÝM 9.11.2022
Zápis z 1. setkání dospělého ekotýmu 9.11.2022
Setkání se uskutečnilo na Úřadu městské části Praha 11 v ulici Ocelíkova
Mateřská škola se zde prostřednictvím výstavy prezentovala. Výstava s názvem ,,Naše cesta k Ekoškole“ byla rozdělena na dvě části. Členky ekotýmu se tak mohly více seznámit nejen se sedmi kroky Ekoškoly, ale i s fotografiemi, které průřezově zaznamenaly časový sled environmentálních aktivit od jara do zimy. Koordinátorem byly seznámeny s výsledky říjnové analýzy a s předběžným plánem činností na letošní školní rok, s informací o připravovaném auditu pro obhajobu mezinárodního titulu.
Po prohlídce jsme si domluvily role v ekotýmu. Další setkání se uskuteční v budově Markušova 11.1.2023. Na toto setkání mají členky přijít s nápadem ,,jak recyklovat“, využít klíčenky s reklamním potiskem. Lednové setkání bude i s dětmi členů,pro ně bude připravena dílnička – šiškový závěs.
Zapsala. Wildová L.
EKOTÝM 29.9.2022
Zvolení zástupci ze tříd:
Housenky: Sofie, Kryštof, Matyáš, Pavel
Žabičky: Petra, Linda, Matěj
Pomněnky: Petr, Viktorka
Koordinátorka: Petra Benediktová
Tak tu máme nový školní rok a první setkání ekotýmu. Hodně ekotýmáků nám odešlo do základní školy a těm novým bylo potřeba dát čas se aklimatizovat na novou třídu, tak i některým na novou školku. Po měsíci jsme se mohli konečně potkat. První setkání proběhlo ve třídě pomněnek. V kroužku jsme se společně představili a ukázali si na našem ekoškolím stromě, co jsme za školku a proč se nám říká ekoškolka. Vysvětlili jsme si, co znamená ekoškolka a co představují 4 jablíčka na našem ekoškolím stromě. Také jsme si řekli, co je vlastně úkolem našeho ekotýmu. Abychom se poznali a věděli, že patříme do ekotýmu vybarvili jsme si ekoškolí odznáčky a lístečky, které budeme nosit na našich společných setkání. Na závěr jsme si řekli, že příště už budeme zkoumat a analyzovat obrázky z jablíčka prostředí a zahráli jsme si na náš nový dendrofon.
Zápis setkání dětského ekotýmu, budova Dubnova
5.9.2022 a 4.10.2022
Po přivítání jsme si rozdělili role v ekotýmu a domluvili jsme si pravidla. Ta jsou stejná, jako pravidla třídní.
Pak jsme prošli zahradu a zjistili jsme, že: jsou zarostlé truhlíky, u pískoviště žluté třídy vyrostla fazolka, vodní svět je nefunkční, dvě třídy nemají kyblíky na zalévání, jablůňka má dlouhé větve, které se musí zastřihnout, dýňové listy by se měly dát na kompost. V atriu je rozbité dřevěné krmítko. Ve třídách funguje přehledný a viditelný kalendář na odnášení Kompostinky, tašky na odpad jsou s piktogramy,
Pro začátek jsme vypleli truhlík u cesty pod platany. Fazolovou úrodu jsme rozdělili mezi ostatní třídy. Paní učitelky slíbily, že si je zasadí a s dětmi budou pozorovat jejich růst.
V dalším setkání jsme začali s analýzou v tématu prostředí. Již při minulém setkání jsme přišli na několik věcí, které je potřeba dokončit. Po ukončení průzkumu jsme dopadli takto:
Modrá třída, zelená, žlutá nemá místo pro své obrázky. Rozbité krmítko v atriu. Přerostlé větve u smrku na zahradě. Velká přerostlá levandule v keramickém truhlíku u růžové třídy.
Ano, máme celkem hodně hraček ze dřeva: autíčka, velká auta ve třídě, venku dřevěné barevné kostky, lesklé dřevěné kostky ve vozíku u růžové třídy, puzzle. Máme dřevěné pastelky.
Máme rádi houpačky, kopec. Pískoviště je také dobré. Rádi děláme hluboké jámy. Nesmí nám je nikdo zasypat. Hrajeme si na dřevěných špalíkách- ,,škatulata batolata“. Vodní svět je přestěhovaný a připevněný na plotě. Alespoň nebude padat, je těžký na nošení a samotná p. učitelka ho neunese. Potřebujeme dodělat přesýpací a filtrační hodiny. V atriu se nám rozbilo krmítko z břízy. Také jeho potřebujeme opravit. Domluvíme se s p. školníkem a vyrobíme plánek. Velký truhlík jsme zazimovali a ozdobili. Ještě zazimujeme třídní truhlíky. Zjistili jsme, že růžová třída má přerostlou levanduli. Zelená třída má moc přerostlý smrk. Možná, že by se daly větve ořezat a použít na výzdobu, nebo zazimování. Žlutá třída si v loni vyrobila truhlík, který si pro letošní rok budou vyzdobovat a rostliny v něm pozorovat.
Paní uklízečka se nám věnovala a svěřila nám tajemství. V kyblíku má alpu, jako desinfekci a teplou vodu. Paní kuchařka nám ukázala myčku, nádobí a speciální přípravek do myčky.
Ven chodíme za každého počasí. Máme barevné pláštěnky a holínky. Domluvili jsme se na kalendáři vycházek v měsíci listopad.
Plán činností pro nadcházející období:
1)Vymyslet a najít vhodné místo pro obrázky, které děti nakreslí
2)Opravit rozbité krmítko pro ptactvo a vymyslet nové umístění
3)Odřezat větve u smrku
4)Přesadit levanduli.
5)Výroba kalendáře pro vycházky
6)Opravit a dodat plast. Lahve na vodní svět
7)Označit třídní stromy piktogramem
8)Opravit směrovku u kompostu
Aktivity, na které se těšíme v nejbližším období :
Podzimní slavení, Den stromů, Oslava dne ekoškol, Dušičkové tvoření.
Setkání bylo poslední v tomto školním roce. Přizvali jsme si i malé budoucí ekotýmáčky z růžové třídy. Aby věděli, proč se ekotým setkává. Vzájemně jsme se přivítali a shrnuli jsme si splněné úkoly, které jsme během roku plnili na třídách.
Tradicí je i letní skřítkova poznávací hra po školní zahradě. Modrá třída měla pro letošní rok za úkol poznat zahradu( různá zákoutí- stanoviště s info panely, herní prvky, názvy stromů, rostlin). Tak hra byla pro modráčky opakováním a zároveň rozloučením se zahradou. Pomocí textu i s piktogramy, které namalovaly samy děti, jsme si poslední setkání užili( hledání broučků, pozorování kompostu, hmyzího hotelu, vnímání vůni bylinek, dotek trávy, zeminy, relaxace v zahradě).
Pro příští rok, jsme se s dětmi domluvili na dalším tématu z Ekoškoly – PROSTŘEDÍ. Velký počet předškoláků nám odchází do základních škol. Proto budeme chtít, aby nové děti co nejvíce poznaly okolí – třídu, zahradu. Aby mohly v zahradě bádat, zkoumat, hrát si. Vnímat, že příroda je všude kolem nás.
Zapsala: Lenka Wildová a děti ekotýmáčci ze žluté, modré a růžové třídy.
© 2025 Mateřská škola, Praha 4, Markušova 1556, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO